Новини

Досудова доповідь – справедливе рішення суду

          Досудова доповідь – це формалізована інформація що характеризує обвинуваченого, що складається з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності. Тобто, досудова доповідь – документ, в якому дається чітка характеристика обвинуваченого, його «соціальний портрет».

Цей документ допомагає судді винести справедливий вирок, бо в ньому, крім інформації про неправомірний вчинок особи, надається інформація про обставини життя обвинуваченого, ймовірні причини скоєння порушення і, що дуже важливо, пропонується перелік заходів для усунення обставин, що спричинили протиправну поведінку особи.

Досудова доповідь складається відносно особи, яку обвинувачено в скоєнні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, нижня межа санкцій якого не перевищує 5 років позбавлення волі. Рішення суду (Ухвала про складання досудової доповіді) направляється до органу пробації, працівник якого і складає документ (доповідь) у встановлені строки.

Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого. Складання доповіді полягає в спеціалізованій оцінці соціального середовища обвинуваченого, його психологічній характеристиці та в визначенні обставин (факторів) протиправних дій особи. З’ясовується історія порушень обвинуваченого, його сімейний стан, характер сімейних відносин, житлові умови, дані про працевлаштування,  джерела доходів і їх достатність, спосіб проведення вільно часу, наявність залежностей, дані про фізичне і психічне здоров’я обвинуваченого, тощо.

Особа, відносно якої складається доповідь має право на участь в складенні доповіді, може особисто надати органу пробації інформацію про себе та вносити (додатково) власні пояснення, зауваження та ін. інформацію до досудової доповіді, після ознайомлення з готовим документом. Також обвинувачена особа здатна відмовитись від участі в складенні доповіді але отримати власну копію документу, що направляється до суду. Крім встановлених крайніх термінів складення доповіді, є й інші аспекти її підготовки. Зокрема, до суду готовий документ повинен бути направлений не пізніше, ніж за день до крайнього терміну, що встановлений в Ухвалі суду, а обвинувачений повинен бути ознайомлений з доповіддю не пізніше, ніж за 3 дні до крайнього терміну подачі доповіді до суду.

За 8 місяців 2017 року органами пробації вже підготовлено 10700 доповідей. 73% з підготовлених доповідей містять висновки про можливість виправлення порушника без позбавлення чи обмеження волі. Близько 77% обвинувачених реалізували своє право на участь в складенні доповіді відносно них. Поки що ефективність пробації в Україні складно оцінити однозначно, проте в запровадженні даної практики є чимало позитивних сторін, адже таким чином Україна потроху наближається до відновної моделі судочинства, за якої особа, яка скоїла правопорушення, повинна бути реінтегрованою в суспільно-правове життя, тобто виправлення правопорушника досягається безпосередньо в соціальному середовищі обвинуваченого, без його повної ізоляції, крім випадків, коли ізоляція – об’єктивно необхідний засіб виправлення поведінки порушника.

Попереду чимало роботи, налагодження і покращення діяльності в даній сфері, проте перші кроки із запровадження практики складання досудових доповідей зроблені, і вони виявилися досить успішними.

 

Начальник Воловецького РС з питань пробації

капітан внутрішньої служби

І.М. Гафинець