Публікації

ЕЛЕКТРОННІ ПЕТИЦІЇ

Електронні петиції є дієвим інструментом сучасного демократичного ладу у багатьох розвинутих країнах. Вони дозволяють побудувати діалог між активною частиною населення та владою з актуальних проблем у різних сферах життя.

28 серпня набудуть чинності недавно ухвалені зміни до Закону України “Про звернення громадян”, які запровадять у нашу правову систему цей різновид звернення.

Його специфіка полягає у можливості комфортно залучати значну кількість підписів громадян з різних куточків держави за допомогою інтернету.

Збір підписів на підтримку петиції може відбуватися як на сайтах адресатів петицій, так і на сайтах громадських об’єднань. Відтак електронними петиціями досягається три мети.

1. Зручність для громадян, які бажають підтримати ту чи іншу ініціативу.

2. Мінімізація маніпулювань з кількістю підписантів, адже для підтримки петиції необхідно буде пройти механізм верифікації особи. Закон встановлює вимоги до цього механізму: безоплатність, необхідність електронної реєстрації громадян для підписання петиції, недопущення автоматичного введення інформації.

3. Надання цьому виду звернення особливого статусу: на нього відповідає найвищий рівень суб’єкта, відповідь повинна бути оперативною і публічною.

За допомогою електронних петицій можна буде звертатися до президента, Верховної Ради та місцевих рад з пропозиціями, заявами і скаргами.

Ці види звернень існують ще з середини 1990-х років, з часу ухвалення первинної редакції закону про звернення громадян. Однак після отримання можливості оформити їх у вигляді електронної петиції, підписаної значною кількістю громадян, вони набувають нового значення та сфери використання.

Так, в рамках пропозицій можна порушувати питання про вдосконалення законодавчої бази, підтримати ті чи інші проекти нормативно-правових актів. Не виключена можливість у петиції викласти текст законопроекту. Цей вид звернень може стати найбільш дієвим у вирішенні важливих суспільних проблем.

Заява стосується сприяння реалізації закріплених Конституцією і законодавством прав та інтересів осіб або категорій населення. Таким чином можна повідомити про порушення законодавства, висловити прохання про визнання за певною особою відповідного статусу, прав чи свобод.

Закон не забороняє подавати електронну петицію в інтересах конкретної особи.

Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу і порушення територіальної цілісності України, пропагувати війну, насильство, жорстокість, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Відповідає за зміст петиції її ініціатор.

Таким чином, із запровадженням електронних петицій у громадян з’явиться новий інструмент цивілізованого спілкування з державою та органами місцевого самоврядування з метою вирішення суспільно значущих питань. Такі петиції можуть бути і формою ефективного демократичного тиску на владу.

На рівні територіальних громад петиції стануть у нагоді для акцентування уваги місцевих рад на локальних проблемах та шляхах їх вирішення.

Для звернення до президента, Кабміну або Верховної Ради ініціатору треба буде за три місяці зібрати більше 25 тисяч підписів.

Зважаючи на таку велику кількість підписантів, відповіді на електронні петиції протягом десяти днів будуть надавати особисто адресат звернення: президент, голова Верховної Ради, прем’єр, голова відповідної ради. Відповідь на звернення оприлюднюватиметься на сайті адресата і повинна бути обґрунтованою.

Оскільки у петиціях будуть порушуватися соціально неоднозначні питання, то за їх допомогою можна буде знати позицію чиновників з важливих проблем. У разі позитивної відповіді на петицію можна буде продовжувати здійснювати контроль або ще більший тиск на владу з метою реалізації предмета петиції.

За наявності клопотання петиція може розглядатися, в тому числі за участю її ініціатора, на сесії відповідної ради, результатом чого буде ухвалення рішення.

Публічний характер відповіді передбачає, що ставлення адресата до петиції може бути лише двох варіантів: підтримання чи не підтримання певної позиції.

Проте залежно від формулювання петиції адресат звернення може застосувати і проміжний варіант у вигляді часткового підтримання петиції. Наприклад, погодитися з пропозицією, але запропонувати інший шлях її реалізації.

Електронні петиції є ще одним важливим кроком на шляху становлення в Україні потужного громадянського суспільства і формування відповідальної та орієнтованої на суспільні потреби влади.

Також, Законом України від 02.07.2015 №577- VІІІ “Про внесення змін до Закону України “Про звернення громадян” щодо електронного звернення та електронної петиції” передбачено що письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).

Воловецьке РУЮ