Новини

Кожна дитина має право на сім’ю

Яка складова нашого життя є однією з найважливіших? Гадаємо, що більшість людей скаже “СІМЯ”! Ми, дорослі, добре знаємо як важливо мати сім’ю, і розуміємо як це важливо для кожної дитини. Адже сім’я є і залишається природним середовищем для фізичного, психічного, соціального і духовного розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Вона має виступати основним джерелом матеріальної та емоційної підтримки, психологічного захисту, засобом збереження і передачі національно-культурних загальнолюдських цінностей прийдешнім поколінням. У першу чергу сім’я повинна залучати дітей до освіти, культури і прищеплювати загальнолюдські норми суспільного життя.

Найважливішою умовою для розвитку дитини є її виховання в сім’ї. Це очевидно, тому не випадково, що Конвенція ООН про права дитини 1989 року містить перелік норм, які повинні забезпечувати захист сім’ї.

Дитина з самого народження має право знати своїх батьків та користуватися їх піклуванням. Право дитини на піклування з боку батьків може бути реалізоване лише за умови добровільного і належного виконання батьками своїх обов’язків.

Особисті права та обов’язки не можна оцінити і  грошах, вони тісно пов’язані з особою: їх не можна подарувати, відмовитися від них. Загалом ці права та обов’язки батьків і дітей тривають до досягнення дитиною 18 років, вони також припиняються зі смертю однієї зі сторін.

Як не прикро уже з початку 2016 року троє дітей нашого району залитишися без батьківського піклування. Двоє із них: Анатолій, 2000 р.н. та Юрій, 2006 р.н. залишилися без піклування батьків. Згідно рішення районного суду матір хлопців позбавлено батьківських прав. Протягом певного періоду часу вона не цікавилась дітьми, не піклувалася про них, не проживала з ними, натомість влаштовувала своє особисте життя. Батько дітей записаний зі слів матері (ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України). На даний час брати мають іншу сім’ю, сім’ю родичів, в яку їх влаштовано під опіку та піклування. Надіємось тут хлопці знайдуть опіку та піклування, а також затишне сімейне тепло. Мати хлопців матиме час, щоб проаналізувати ситуацію та виправити її.

На даний час за опікунською сім’ю здійснюється нагляд щодо адаптації дітей у новій родині. Встановлення контакту між опікуном/піклувальником та дітьми. Рекомендований соціальний супровід сім’ї.

Ще одній новонародженій дівчинці Каріні сімейне тепло надасть обласний Будинок дитини. Дитина народилася у грудні 2015 року проте, відчути тепло домашньої оселі їй так і не прийшлося. На початку січня 2016 Каріну було влаштовано до державного закладу по заяві матері до досягнення нею однорічного віку, у зв’язку з важким матеріальним становищем сім’ї. Мати дівчинки після її народження залишила на піклування лікарів, час від часу провідуючи дочку в лікарні. Позаяк додому вона не спроможна взяти крихітку через складні життєві обставини. Вдома матір чекали ще 3 неповнолітніх дітей, яких вона самотужки виховує. За утриманням та вихованням дітей у цій сім’ї здійснюється контроль. З метою створення умов для повернення дитини в сім’ю рекомендований соціальний супровід центром соціальних служб для сім’ї дітей та молоді.

Начальник служби у справах дітей

М.Шуста