Воловецька районна державна адміністрація

Останні новини:

Мережа закладів культури

На території Воловецького району функціонують такі установи культури:

–   11 сільських клубних закладів;

–   6 сільських будинків культури;

–   16 сільських бібліотек;

–   районна бібліотека для дорослих;

–   районна бібліотека для дітей;

–   районний будинок культури;

–   Воловецька дитяча школа мистецтв (навчається 241 учнів, працює 29 викладачів)

–   Н.Ворітська дитяча музична школа (навчається 201 учнів, працює 25 викладачів)

–   6 колективів із званням „народний”

–   історико-краєзнавчий музей із званням „народний”.

В системі культури працює 123 чоловік.

Закладами культури району проводиться значний обсяг робіт, що сприяє утвердженню української державності, вихованню національної свідомості і патріотичних почуттів, збереженню і примноженню історичної і духовної спадщини та розвитку культури. Вся ця тематика відображається в проведенні: творчих акцій до державних свят, пам’ятних  дат, історичних подій; заходів, пов’язаних  з відродженням національних традицій, обрядів, свят, вшануванню в районі відомих діячів культури і мистецтва.

Виконуючи роль публічних центрів регіональної інформації бібліотечні працівники району працюють  над підвищенням культури обслуговування, впровадженням змістовних інноваційних форм і методів роботи. Основою їх діяльності  являється робота з питань комплектування книжкових фондів, їх оновлення  через поповнення новими надходженнями. До послуг населення 23,5 тис. примірників книг різно-галузевої тематики, якими користуються 12,9 тис. жителів району, що складає 45,7 % населення. Бібліотечні установи визначили свою діяльність в напрямку інформаційних центрів. Так, на базі районної бібліотеки третій рік функціонує центр регіональної інформації, основою якого є добре сформований фонд, де зосереджені видання загальнодержавного законодавства, опубліковані документи органів державної влади, сформовано комплекс тематичних баз і банків даних з фактографічною інформацією з питань економічної, господарської, соціальної, природоохоронної діяльності

Тут організовано безкоштовний  юридичний  консультаційний пункт. В рамках якого проводяться Дні правової освіти „Вивчаємо державні документи”.

На базі районної бібліотеки для дорослих організовано і діє історико-краєзнавчий музей, що носить звання  „народного”, який створено 28 листопада 1998 року на громадських засадах. На даний час на обліку музею є біля 600 експонатів, в тому числі :

– 198 речей домашнього вжитку,

– 13 старовинних ікон,

– 26 рідкісних і цінних книг (видання 1904 – 1944 рр.)

– 4060 фотографій,

– 792 різні документи,

– 35 рукописних літописів, з них : історії населених пунктів району (11), історії установ, організацій, біографії видатних особистостей Воловеччини.

Протягом останніх років музей прикрасили тематичні експозиції :

–   „Стіна скорботи „ – фотодокументи присвячені подіям Великої Вітчизняної війни, воїнам – афганцям, ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС,

–   „Світло Христової зорі” – тут розміщені роботи самодіяльних художників Воловеччини, присвячені 2000 річчю Різдва Христового,

–   „Хресту Твоєму поклоняємось Владико” – фотодокументи історико-архітектурних пам’ятників Воловеччини (дерев’яні церкви. Каплички, хрести.

–   „Пам’ять рідної землі” – фотодокументи історичних хронологій розвитку регіону XIX ст..

–   „Мистецька кімната” – картинна галерея.

У 2003 році музею присвоєно звання „народний”.

Щорічно музей відвідує близько 3000 відвідувачів.

Саме на базі музею працює народний фольклорно-етнографічний  колектив „Верховинка”.

Краєзнавча та народознавча робота проводиться в селах Кичірний, В.Ворота, Латірка, а краєзнавчі кутки створені в селах Лази, Буковець стали базою для створення сільських музеїв. В даний час ведеться робота по створенню музейної кімнати  на базі сільської бібліотеки с.Гукливий де вже зібрано багато музейних експонатів.

На даний час в районі знаходяться такі  пам’ятки історії та культури:

 1. Кладовище російських воїнів, що загинули в роки І-ї світової війни (1978 р). смт.Воловець
 2. Кладовище радянських воїнів, що загинули за визволення Воловеччини (21 могила) 1964 р.- смт.Воловець
 3. Пам’ятний знак радянським воїнам (1975 р) –Верецький перевал
 4. Пам’ятний хрест, встановлений розстріляним Карпатським січовикам на  Верецькому перевалі у 1939 році.
 5. Пам’ятний знак переходу угорців через Карпати, встановлений на Верецькому перевалі.
 6. Пам’ятний хрест, встановлений в честь скасування кріпосного права в Австро-Угорській імперії у 1848 році, розташований в с.Верхні Ворота. Може бути віднесений до пам’ятки історії місцевого значення.
 7. Будинок окружного суду, збудований у 18 ст. в с.Н.Ворота.
 8. Пам’ятник добровольцям-односельчанам Радянської Армії (1979 р.) – с.В.Ворота
 9. Пам’ятник односельчанам –добровольцям Радянської Армії (1967 р) смт.Жденієво
 10. Пам’ятник односельчанам-добровольцям Радянської Армії (1975р)-с.Лази
 11. Пам’ятник односельчанам-добровольцям  (1966 р) –с.Завадка
 12. Братська могила партійних активістів, що загинули у березні 1946 р. від рук ворогів колгоспного руху (1970 р) – с.Н.Ворота
 13. Пам’ятний камінь на кладовищі воїнів 1-ї світової війни (1970 р)-  с.Підполоззя
 14. Пам’ятик односельчанам-добровольцям Радянської Армії (1979 р) –с.Скотарське.
 15. Меморіальна дошка на приміщенні сільського клубу с.В.Ворота, встановлена жовтень 2005 році з нагоди 75-річчя відкриття народного дому „Просвіта”.
 16. Меморіальний камінь видатним людям села В.Ворота на території сільського клубу встановлений у 2011 році.
 17. Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку – скульптор В.Олашин, архітектор П.Гайович, створений у 2007 році, розташований на території Воловецької райдержадміністрації.
 18. Пам’ятна дошка воїну – інтернаціоналісту Русину Віталію, який загинув в Афганістані, розташована на амін. Будинку Жденіївської ЗОШ І-ІІІ ст.., створена у 2013 році.
 19. Пам’ятник січовим стрільцям, який знаходиться на Верецькому перевалі, який відкритий на честь 70 річниці проголошення Карпатської України.

Пам’ятки дерев’яної архітектури, що знаходяться на території району і відносяться до державного реєстру:

 1. Церква Введення Пресвятої Богородиці . ХІХ ст. с.Абранка
 2. Церква Св.Духа ХІХ ст..с.Котельниця (Вишній Бистрий)
 3. Церква Успення Пресвятої Богородиці 1898 р., с.Тишів
 4. Церква Вознесіння Господнього ХІХ ст. с.Ялове
 5. Каплиця с.В.Ворота збудована  1848 року на честь скасування кріпосного права і реставрована у 1928 році.
 6. Церква Св.Духа, ХVІІІ ст. с.Гукливий
 7. Церква Св.Василя Великого ХХ ст. с.Задільське
 8. Церква Св.Духа ХІХ ст. с.Котельниця
 9. Всі вище згадані пам’ятки дерев’яної архітектури знаходяться на утриманні церковних громад.

На території району знаходиться колишня оборонна система «Лінія Арпада» (с.В.Грабівниця), яка внесена в перелік пам’яток історії місцевого значення.

В практику роботи закладів культури району ввійшла діяльність любительських об’єднань та клубів за інтересами. Їх в районі налічується 20, в яких приймає участь понад 200 чоловік. Кращі з них: «Верховинка» районної бібліотеки, «Шовкова косиця» бібліотеки с.Буковець, «Тишаночка» бібліотеки с.Тишів та ін.

В районі діє 137 клубних формувань. Серед них 6 колективів художньої самодіяльності, що носять звання «народний»:

–   народний камерний хор створений в 1977 році. Керівник хору Керецман Іван Васильович, композитор, член національної Ліги композиторів України. Хоровий колектив постійний учасник фестивалів і конкурсів  самодіяльної творчості. Має багато відзнак переможця-лауреата та нагород – Дипломів, Почесних Грамот, Подяк. В репертуарі хору твори української та зарубіжної хорової класики, духовні твори та авторські твори керівника.

–   народний ансамбль пісні і танцю «Плай», що діє при районному будинку культури створений ще в 70-х роках, в репертуарі колективу вокально-хореографічні композиції, окремі пісенні та хореографічні, автентичні твори рідного краю становлять основу репертуару колективу, Колектив є постійним учасником районних та обласних оглядів-конкурсів, концертів.

–   народний чоловічий вокальний ансамбль «Голоси Карпат” створений у 1973 році (керівник Шако Василь Федорович) , лауреат І та ІІ Всесоюзного фестивалю та нагороджений „Великою Золотою медаллю”, лауреат Першого та Другого Всеукраїнських оглядів народної творчості. Неодноразово був учасником заключних концертів Всеукраїнських оглядів народної творчості в м.Києві та коцертно-гастрольною діяльністю в м.Бад Ендорф (Німеччина).

–   народне жіноче вокальне тріо „Едельвейс” (керівник Більська Марія Василівна).Створений у 1974 році, є постійним учасником фестивалів і конкурсів  самодіяльної творчості. Має багато відзнак переможця-лауреата та нагород – Дипломів, Почесних Грамот, Подяк. У репертуарі колективу твори української хорової класики, сучасних композиторів, обробки українських народних пісень.

–   народний жіночий вокальний ансамбль «Елегія» Воловецької дитячої школи мистецтв (керівник Хміль Валентина Юріївна) дарує людям високе пісенне мистецтво. Створений у 1996 році. Колектив зарекомендував себе високою професійною майстерністю, є переможцем обласного конкурсу викладацьких колективів шкіл естетичного виховання. Є постійним учасником районних та обласних оглядів-конкурсів, концертів. В репертуарі колективу твори української та зарубіжної хорової класики, духовні твори, твори сучасних композиторів.

–   народний фольклорно-етнографічний  колектив „Верховинка”, керівник Губаш Софія Василівна. У 2003 році колективу присвоєно звання „народний”. В репертуарі колективу колоритні народні вистави : „Верховинське весілля”, „Світанки”. „Випрядки”, „Святий вечір”, „Бабин вечір”, „Пущання”, різні побутові сценки, виконання народних пісень-балад, коломийок, латання. З ними об’їздили чи не всі села району, неодноразово виступали на обласних святах, колядницьких груп і вертепів, перед учасниками Всесвітнього конгресу русинів, на міжнародному лемківському святі. Колектив постійно приймає участь в обласних та районних оглядах-конкурсах.

Перейти до вмісту