Новини

ПРОВЕДЕННЯ ЩОРІЧНОЇ АКЦІЇ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»

Щорічна акція «16 днів проти насильства» ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства у 1991 році. Власне тоді визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей. Дати акції символічно наголошують на цьому зв’язку:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок.

29 листопада – Міжнародний день захисників прав жінок.

1 грудня –  Міжнародний день боротьби зі СНІДом.

2 грудня – Міжнародний день за відміну рабства.

3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями.

5 грудня – Міжнародний день волонтера.

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

В районі розроблено та затверджено розпорядженням голови райдержадміністрації відповідний план заходів щодо проведення Веукраїнської щорічної акції “16 днів проти насильства.

Проблема насильства в родині є досить гострою для України. Її небезпечність полягає в тому, що прояви насильства і жорстокості в сім’ї не лише руйнують гармонію і злагоду в родині, а й виступають однією з передумов зростання злочинності. Проблема трагічна ще й тим, що страждають діти. Страждають не лише від насильства стосовно себе. Спостерігаючи насильство у своїй сім’ї, у майбутньому переносять цей негативний досвід у власне життя.  Нині серед школярів надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми одне до одного. Кожна дитина-жертва має сказати собі: «Я цього не заслуговую!» і шукати шляхи звільнення через допомогу дорослих  та відповідних служб.

Насильство в сім’ї: що робити?.

Насильство в сім’ї … На жаль, ми чуємо про це дуже часто. А скільки ще залишається сімей, де жінка не знаходить в собі сили зізнатися в тому, що чоловік її б’є, принижує і залякує? Чуючи про насильство в сім’ї, ми часто думаємо тільки про фізичні прояви  цього поняття. Адже форм насильства є кілька , і якщо інші не так помітні, вони не менш руйнівні. Яким буває насильство, і чи є воно у Вашій родині?

Фізичне насильство.

Чоловік може штовхати, бити жінку кулаком або давати ляпас, стусани, кидати в неї предмети, загрожувати зброєю. До фізичного насильства відносяться і відмова в допомозі, коли жінка її потребує, і спроби не випускати її з будинку, заборони на медичну допомогу і т . д. На жаль, в сім’ях, де чоловік психологічно слабкий, за рахунок фізичного насильства, він часто прагне домінувати над дружиною.

Психологічне насильство.

Це один з найдієвіших і найпоширеніших видів насильства, який можуть застосовувати як чоловіки, так і жінки . Чоловік намагається встановити свої порядки в будинку тільки за рахунок обмеження прав дружини. При цьому він постійно пред’являє претензії, оскільки поняття справедливості у нього дуже суб’єктивне, і правим він вважає тільки себе.

Жінки теж можуть стати винуватицями психологічного насильства в сім’ї. Занижена самооцінка і велике прагнення до влади проявляється в постійних звинуваченнях, що все робиться не так. На людях такі жінки виказують чоловікам повну неповагу, словами роблять боляче. Часто чоловіки таких дружин спиваються, не витримавши психологічного насильства, і знаходять порятунок від постійних претензій у пляшці.

Сексуальне насильство.

Таке насильство може бути як явним, так і прихованим. Якщо чоловік примушує вас до фізичного контакту силою, або хоче вчинити його так, як ви не хочете – це явне сексуальне насильство. Бувають моменти, коли жінка просто не готова до сексу, але, не бажаючи робити чоловікові боляче або боячись втратити його, вона все одно вступає з ним у сексуальний контакт, при цьому відчуваючи дискомфорт і неприємні відчуття. Такого насильства можна уникнути якщо поговорити на цю тему з чоловіком відкрито. Чоловік, який любить і цінує свою дружину, ніколи не зробить їй погано.

Економічне насильство.

Таке насильство проявляється в повному позбавленні особистих коштів, неможливості для жінки розпоряджатися бюджетом сім’ї і, звичайно, витрачати будь-які гроші на себе. Як не дивно, економічне насильство в сім’ї може проявлятися і у чоловіків з нездатністю заробляти взагалі. Вони відбирають у дружини всі гроші і розпоряджаються ними на свій розсуд. Тільки люди, слабкі душевно і емоційно, прагнуть до насильства, як єдиного способу мати владу над людьми. Насильство часто проявляється у приниженні жертви, в спробах опустити її до свого рівня, тому що сам гвалтівник не може піднятися так високо. Він це відчуває, і це дратує його найбільше.

Фази насильства:

Психологи виділяють 3 фази будь-якого циклу насильства:

1.Напруга – окремі спалахи образ.

2.Гостре насильство – сплеск напруги в самій негативній формі.

3.”Медовий місяць” – вибачення і запевнення в любові, а потім … все починається зпочатку.

Що ж робити, якщо у вашій сім’ї відбувається той чи інший вид насильства?

На жаль, не кожна жінка може відразу розпізнати, що в її сім’ї відбувається насильство. Зазвичай до такого типу відносин приходять з часом, коли накопичуються образи і невирішені конфлікти. Якщо ви стали помічати, що ваше спілкування зійшло майже нанівець – задумайтесь. Якщо бачите, що ваш чоловік говорить вам про любов, але при цьому знаходиться в напрузі і стискає кулаки – починайте хвилюватися. Якщо ж відбувається вибух, і чоловік застосовує до вас фізичне насильство, а ви в черговий раз думаєте, що цього не повториться – біжіть! Не думайте, що вам вдасться змінити чоловіка або його ставлення до вас. Ні своїми вчинками, ні поведінкою ви не зможете вплинути на нього. Зрозумійте, що ця людина, дуже близька вам і дорога, – хвора . Проблема не у вас, а в ньому. І він ніколи не зупиниться. Так, покинути його складно. Кожна жінка замислюється про те, що йти їй нікуди. Особливо, якщо немає поруч близьких людей. Перспектива залишитися зовсім одній часто є причиною, щоб залишатися в сім’ї, де є насильство. Це зрозуміло. Будь-яке розставання – важко. Але повірте, зважитися на нього необхідно! І це не так складно, як здається на перший погляд. Часто наші страхи не дають нам бачити ситуацію в цілому . Ми судимо тільки зі своєї точки зору, з маленького замкнутого світу. І гвалтівники цим користуються. Вони маніпулюють жінкою, постійно дорікаючи в тому, що вона ні на що не здатна. Ви – здатні! Ви ж якось жили до нього! І непогано жили! Є багато центрів допомоги жінкам, постраждалим від насильства в сім’ї . Там завжди допоможуть і морально, і психологічно, а також зроблять все можливе, щоб ви змогли стати самостійною і впевненою в собі. Зробіть крок – зберіть всі необхідні документи і покиньте будинок, коли чоловіка не буде. Якщо у вас є дитина – тим більше треба йти. Хоча б заради неї. Статистика таких сімей невтішна – насильство, що застосовується до матері, застосовуватиметься і до дитини . А чи є у жінки щось цінніше, ніж її власна дитина? Ні. І вам треба жити заради неї.

            Якщо, прочитавши цей матеріал, ви зрозуміли, що у вашій родині насильства немає – цінуйте свою сім’ю. Не дозволяйте ні собі, ні комусь іншому впливати на ваше життя оточуючих таким способом. Бережіть один одного!

Насильство в сім’ї: не п’є, не б’є, а життя немає!.

Говорячи про домашнє насильство ми часто забуваємо про те, що воно буває не тільки фізичним. Але від цього не менш страшно …

Іноді всі заздрять: ще б пак, не чоловік, а золото! Заробляє пристойно, не п’є, душа компанії. Ніхто навіть не підозрює, що, переступаючи поріг будинку, він перетворюється на справжнє чудовисько. “Ні, він мене не б’є, жодного разу навіть пальцем не торкнув, – запевняє жінка, – ось тільки забороняє все: виходити з дому без потреби, спілкуватися  по телефону і ви  змушені вимолювати його дозволу навіть для того, щоб поїхати в гості до мами! Кожен день виділяє на харчування певну суму – і ні копійки більше. Потім вимагає докладний звіт, куди витратила. У разі побоїв є надія пригрозити гвалтівнику зверненням до поліції. А як вплинути на психологічного тирана? У законі є стаття, яка карає за економічний і психологічне насильство, та ось тільки довести, що воно мало місце в сім’ї – дуже складно. Жінки досить часто навіть самі не розуміють, що те, що відбувається з ними – це насильство. Якщо не припинити спроб психологічного тиску на особистість, за ними  в слід наступить фізична розправа або сексуальне насильство.

Тому ні в якому разі не можна ігнорувати ці перші “дзвіночки” неблагополуччя в сім’ї!

Чоловік обзиває, принижує, дає зрозуміти, що ти нічого з себе не уявляєш, контролює кожен твій крок, забороняє зустрічатися з друзями і родичами? Це – психологічне насильство. Примушує тебе вимолювати гроші на найнеобхідніше, забирає всю твою зарплату до копійки, вимагає звіту про витраченої гривні? Це – економічне насильство.Схиляє проти твоєї волі до занять подружнім сексом? Це – сексуальне насильство.

Найчастіше самій жінці досить важко впоратися з проблемою насильства в сім’ї. Ви потрапили в схожу ситуацію? Не сидіть склавши руки. Звертайтеся  до відповідних органів та установ, на які покладається здійснення заходів попередження насильства в сім’ї.

Начальник відділу УСЗН

райдержадміністрації

Беца Т.