Новини

Приватизація присадибної земельної ділянки

Умови та порядок приватизації присадибної земельної ділянки регулюється Земельним кодексом України та Законом України «Про державний земельний кадастр».

Присадибна ділянка – це земельна ділянка, на якій розміщений житловий будинок, господарські споруди, город біля будинку. Якщо у Вас немає документа про право власності на присадибну ділянку, то Вам необхідно здійснити оформлення цього права власності.

Оформити документи на присадибну ділянку необхідно для того, щоб:

 1. захистити свої права у разі, якщо на Вашу землю хтось зазіхатиме;

 2. відстояти межі своєї ділянки у разі суперечки з сусідом;

 3. передати ділянку дітям, родичам (подарувати або передати у спадщину);

 4. продати ділянку чи здати її в оренду;

 5. побудувати новий будинок чи узаконити наявний.

Згідно з Земельним кодексом України, Ви можете один раз безоплатно отримати у власність одну присадибну земельну ділянку, площа якої не перевищує: у селі – 25 соток, у селищі – 15 соток, у місті – 10 соток.

Для того, щоб приватизувати присадибну земельну ділянку необхідно вчинити такі дії:

1) Подайте до відповідної сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, заяву із клопотанням передати земельну ділянку Вам у власність. У заяві зазначте своє прізвище, ім’я по батькові, місце проживання, суть порушеного питання, тобто прохання передати у власність присадибну земельну ділянку. На заяві поставте свій підпис і дату.

До заяви додайте копії сторінок паспорта, а також копії довідки про присвоєння вам ідентифікаційного номера.

Разом із заявою слід обов’язково подати технічні матеріали та документи, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Підтвердити розмір земельної ділянки та законність користування нею можна за допомогою одного із таких документів:

– державний акт на право користування земельною ділянкою – такі документи видавалися протягом 1990-х років;

– витяг із земельно-шнурової книги, реєстрової книги та господарської книги – такі книги велися у радянські часи сільською, селищною або міською радою і витяг з них може надати відповідна рада або його можна отримати, подавши запит до архівних установ;

– документ, що підтверджує фактичне користування земельною ділянкою – матеріали інвентаризації земель можуть бути наявними у сільській раді або органах Держземагенства;

– дані бюро технічної інвентаризації – їх можна отримати за запитом у БТІ.

2) Ваша заява має бути розглянута відповідною радою протягом одного місяця. Рада має ухвалити рішення про приватизацію земельної ділянки і надати Вам копію відповідного рішення, засвідчену печаткою ради.

3) Якщо Ваша земельна ділянка не зареєстрована у державному земельному кадастрі, у неї немає кадастрового номеру, а тому необхідно виконати роботи з відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріпити її межі довгостроковими межовими знаками встановленого зразка.

Зверніться до землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію на виконання робіт із землеустрою і яка за договором має розробити відповідну технічну документацію із землеустрою. Такі організації існують в кожному районі і знайти таку допоможуть у відділі Держземагенства.

Складання технічної документації із землеустрою передбачає, що інженер-землевпорядник має визначити точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати та скласти кадастровий план земельної ділянки. Це необхідно для того, щоб внести відомості про межі Вашої земельної ділянки до Державного земельного кадастру.

4) Із землевпорядною організацією необхідно укласти договір на виконання робіт в якому обумовити їх вартість. При укладанні договору обов’язково повністю уважно прочитайте його зміст і якщо якісь умови його Вам незрозумілі, зверніться за допомогою до юристів або вимагайте детальне роз’яснення цих умов.

Необхідно, щоб у договорі були вказані конкретні терміни виконання робіт, які згідно із законодавством не можуть перевищувати 6 місяців.

5) Землевпорядна організація має виконати геодезичні роботи і розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, які мають, за потреби, бути закріплені межовими знаками встановленого зразка.

Землевпорядна організація зобов’язана надати Вам оригінал і засвідчену копію виготовленої землевпорядної документації (технічна документація із землеустрою як в паперовому так і в електронному вигляді – так званий обмінний файл), яка у разі виникнення непорозумінь щодо меж земельної ділянки у суді, буде слугувати доказом.

Земельне законодавство встановлює обов’язковість погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та користувачами при проведенні кадастрових зйомок. Проте це не означає, що сусід може безпідставно відмовити у такому погодженні, вимагаючи наприклад перенесення межі на свою користь. Усі свої вимоги він має аргументувати і підтвердити документально (державним актом на право власності на земельну ділянку, даними БТІ, матеріалами інвентаризації земель і т.п.). Відмову, не підкріплену доказами, можна оскаржити у судовому порядку.

6) Після отримання документації із землеустрою Вам необхідно звернутись до Державного кадастрового реєстратора , який діє в складі територіальних органів Держземагенства для отримання витягу з Державного земельного кадастру із зазначеним у ньому кадастровим номером земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст.132 Земельного кодексу України у разі здійснення з земельною ділянкою будь-яких правочинів наявність кадастрового номеру є істотною умовою.

Відповідно до п.29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 визначено, що кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього періоду існування.

Пунктом 4 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що для державної реєстрації земельної ділянки подаються наступні документи: заява про реєстрацію земельної ділянки; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.

7) Наступає завершальний етап оформлення права власності на присадибну земельну ділянку. Для цього Вам необхідно звернутись до реєстраційної служби територіального органу юстиції для отримання витягу з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на земельну ділянку. Процедура оформлення витягу з Державного реєстру речових прав триває 14 днів.

Для отримання витягу Вам необхідно представити державному реєстратору наступні документи:

 • витяг з Державного земельного кадастру,

 • копію паспорта з усіма фотографіями та пропискою,

 • копію ідентифікаційного номера на окремому листку,

 • завірені копії розпорядження голови райдержадміністрації, або наказу Держземагенства, або рішення сільської (селищної) ради про передачу Вам у власність земельної ділянки,

 • квитанцію про сплату коштів за отримання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно,

 • квитанцію про сплату державного мита.

8) Після виконання необхідних реєстраційних дій Ви зможете отримати витяг з Державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на нерухоме майно ( в даному випадку на земельну ділянку) в територіальному органі реєстраційної служби. З цього моменту Ваші права на землю будуть захищені, а Ви станете повноправним власником своєї земельної ділянки.

Головний спеціаліст Воловецького

бюро правової допомоги Качур В.В.