Новини

Що таке сімейне насильство?

Тема сімейного насильства надзвичайно важлива передусім тому, що сім’я є основою суспільства і повинна перебувати під особливим захистом держави. Насильство й жорстокість у сім’ї не лише руйнують гармонію і злагоду в ній, а й виступають однією з передумов злочинності в суспільстві загалом. Для багатьох людей рідний дім та сім’я – саме те середовище, де вони почуваються найбільш захищено та спокійно. Та, на жаль, іноді в цьому середовищі виникають проблеми, через які відчуття захищеності та спокою зникає. Сьогодні дуже часто ми чуємо про те, що насильства в сім’ї не повинно бути. Проте також часто ми чуємо про випадки скоєння  насильства чоловіка над жінкою, батьків над дітьми. Найстрашніше те, що рамки сімейного насильства виходять за межі дому – і розширюють їх діти, які потерпають від насильства в сім’ї, скоюючи жорстокі вчинки по відношенню до своїх однолітків.

Що таке сімейне насильство?

Ідеальна сім’я представляється ледь не раєм, в якому можна сховатися від небезпек.  Проте для багатьох сімей реальністю є постійні випадки насильства, а рідний будинок стає не безпечнішим, ніж вулиця. Вірогідність отримати травму від близької людини, іноді набагато вища, ніж від незнайомця. Дуже багато людей стикаються з тим, що удома, за закритими дверима, їх чекає: приниження, ізоляція від друзів і родичів, реальні фізичні пошкодження або загроза їх отримання, сексуальне примушення.  Все вище описане – це приклади домашнього насильства, яке включає насильство з боку друга, партнера, подружні образи і биття, жорстоке поводження з дітьми. Сімейне насильство представлене як фізичними і сексуальними образами, так і психологічним тиском.

В той же час, сімейне насильство неоднорідне і може бути поділено на цілий ряд специфічних категорій: жорстоке поводження з дітьми з боку батьків, бабусь і дідусів, інших родичів, вітчима або мачухи, а також партнерів одного з батьків (тобто вони не вступали в шлюб, але можуть проживати разом). Поняття «жорстоке поводження» включає фізичне і сексуальне насильство, а також психологічно негативне звернення, що може мати на увазі, наприклад, ігнорування дитини або залучення до насильства між батьками або іншими членами сім’ї. Дитина не повинна спостерігати акти насильства. У цьому ж ряду знаходиться ситуація, коли дитина постійно спостерігає за насильницькими відносинами між батьками, хоча сам не є безпосередньою жертвою. Насильство стосовно престарілих  має на увазі фізичне, сексуальне і психологічне насильство і погане звернення (включаючи ігнорування) з боку дітей, підлітків або дорослих. Насильство відносно членів сім’ї з обмеженими фізичними і психологічними можливостями, має на увазі ігнорування їхніх життєвих потреб, створення умов, що затрудняють (або що роблять неможливим) їхній повноцінний розвиток, ізоляцію від інших людей.  Насильство відносно шлюбного партнера, має на увазі фізичне, психологічне, економічне і сексуальне насильство. Насильство в шлюбних стосунках може здійснюватися відносно людини будь-якої статі, але практика показує, що в 95 % жертвами сімейного насильства стають жінки.

Які органи відповідають за здіснення заходів по попередженню насильства в сім’ї?

– Уповноважені органи державної влади з питань попередження насильства в сім’ї, який приймає та розглядає заяви про здіснення насильства в сім’ї і направляє жертву в кризові центри, центри медико-психологічної реабілітації.

– Дільничі інспектори міліції і кримінальна міліція у справах неповнолітніх (у випадках, коли жертва насильства, або особа,  відносно якої є реальна загроза насильства, або особа, що зробила насильство  не досягли вісімнадцяти років).

– Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які проводять соціальне інспектування неблагополучних сімей.

-Центри медико-соціальної  реабілітації жертв насильства в сім’ї, де потерпілі перебувають добровільно на якийсь час, який необхідно для лікування психосоціальної реабілітації.

Заяви і повідомлення приймаються  по місцю проживання потерпілого органами, перерахованими вище. Структура, в яку надійшло повідомлення про здійснення насильства в сім’ї розглядає заяву і вчиняє в межах своїх  повноважень заходи з попередження насильств в сім’ї. Крім того для застосування заходів щодо попередження насильства достатньо повідомлення  про застосування насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення щодо неповнолітнього або недієздатного члена сім’ї, яке може поступити від будь-якої особи або організації. Крім того інформація про неблагополучні сім’ї може поступати від органів виконання покарань, органів освіти,  органів охорони здоров’я, судових органів, житлово-комунальних служб. Про те законодавство з питань попередження сімейного насильства стане ефективним інструментом захистом від насильства в родині  лише за умови широкого доступу до інформації із проблеми профілактики насильства в сім’ї. плідного співробітництва    громадських організацій та органів влади й місцевого самоврядування,  а також активної протидії кожного з нас в цьому принизливому для людської гідності явищ.

Управління соціального захисту населення РДА