Новини

ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЯМ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ

Холодним і вітряним видався цей день на височині Верецького перевалу, де фашисти у таку ж негоду роздягнених, побитих й замордованих молодих патріотів-січовиків вели на розстріл.

З нагоди 78-ї річниці Карпатської України, аби вшанувати світлу пам’ять полеглих героїв – карпатських січовиків, розстріляних тут далекого березня 1939 року на межі Закарпатської та Львівської областей, прийшли представники райдержадміністрації, райради, депутати районної ради, сільські голови, школярі Верб’язької ЗОШ І-ІІ ступенів, мешканці Завадки, Верб’яжа, Воловця. В історії кожного народу є місцевості, яким випала доля стати символами його нескореності, незламності духу, могутнього цілеспрямованого поступу на шляху до свого суверенного утвердження і розвитку.

Для нас, закарпатців, такими священними куточками рідного краю є Красне поле у мальовничій притисянській долині поблизу Хуста та Верецький перевал, де й відбулося вшанування пам’яті невинно убієнних патріотів.

Тут навесні 1939 року пролилася кров мужніх оборонців нашого краю. Трагічні і водночас героїчні події, які відбулися 78 років тому, для нас, сучасників, як і для нашої країни, були й залишаються близькими, рідними і пам’ятними.

Уже в котрий раз події 78-річної давнини гуртують нас в місцях, скроплених кров’ю кращих синів українського народу, цвітом української нації середини 20-го століття, котрі віддали своє життя за майбутнє Вітчизни, з вірою, що вона стане самостійною, суверенною європейською державою. Сімдесят вісім років нас відділяють від того часу, коли 14 березня 1939 року отець Августин Волошин проголосив державну незалежність Карпатської України. Закарпатські українці, забувши про традиційні суперечки між народовцями і русофілами, згуртувалися в єдину монолітну силу. Погано озброєні й недосвідчені юнаки, в тому числі з Галичини і Волині пішли на ворога – угорських гонведів. Та сили були нерівні – 18 березня припинили опір останні захисники держави.

Трагічна доля очікувала багатьох героїв Карпатської України не тільки на полі бою під Хустом. Знесилених і поранених мордували, кидали у в’язниці, страчували в різних куточках нашого краю. Розстрілювали січовиків і на Верецькому перевалі.

Безперечно, явище Карпатської України та її героїчного воїнства – «Карпатської Січі» є справді унікальним у світовій історії. Тож 78-му річницю тих славетних подій усе суспільство зустрічає з глибокою шаною і визнанням героїзму захисників Срібної Землі – Карпатської України, справжніх провісників Української державності, її соборності та незалежності. Слава, честь і гордість січового стрілецтва Карпатської України полягає в тому, що вони виявили істинний патріотизм, громадянську мужність і військове завзяття у нерівній битві з угорськими гонведами.

Ми, вдячні нащадки, низько вклоняємося світлій пам’яті героїв Карпатської України, їх беззавітній мужності, вірності ідеалам незалежності і соборності.

Учасники поминального мітингу вшанували світлу пам’ять полеглих за незалежність краю квітами та запаленими лампадками, які поклали до місця їх вічного спочинку.

Фрагменти трагічних історичних подій березня 1939 року у своїх виступах згадали заступник голови районної ради В. І. Повідайчик, заступник голови райдержадміністрації І. В. Сличко, місцевий житель Ю. І. Зюзя, який про ці березневі події знає із розповіді батька, та вчитель Верб’язької ЗОШ І-ІІ ступенів Н. Ю. Грига. Вони відзначали, що не довго існувала нова держава, невдовзі її окупували фашистські загарбники. Супроти них виступили молоді патріоти з «Карпатської Січі» – воєнізованого формування молодої держави. Та сили були нерівні… Трагічною виявилася доля оборонців Карпатської України – їхні тіла ще довго несла течія весняної Тиси.

Вічним сном сплять Герої. їхня свята кров зросила карпатську землю і глибоко влилась в серця українців.

За невинно убієнними патріотами на Верецькому перевалі настоятель Верб’язького греко-католицького храму Преображення Господнього Василь Купар провів поминальну панахиду.

На відзначення 78-ї річниці з дня проголошення незалежності Карпатської України на кладовищі в с. Верхні Ворта земляки також – поклали вінки і свічки до могили депутата Сойму Карпатської України Івана Григи.

Могилам – честь, полеглим-слава!

Й. БІГАРІЙ

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank