Новини

Встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування

Особи, які виявили бажання взяти на виховання дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування, зобов’язані пройти курс навчання з проблем виховання таких дітей (за винятком осіб, які бажають усиновити дитину) в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Родичі дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, що мають намір взяти її під опіку, піклування, курс навчання не проходять.

Опіка та піклування над дітьми насамперед встановлюється у разі набуття дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Такий статус надається дитині за місцем її походження та приймається рішенням райдержадміністрації або виконавчим органом міської ради за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей.

Статус дитини-сироти надається дітям, у яких померли або загинули батьки, що підтверджується свідоцтвом про смерть кожного з них.

Статус дитини, позбавленої батьківського піклування надається дітям:

1.​ батьки яких позбавлені батьківських прав, що підтверджуються рішенням суду;

2.​ які відібрані у батьків без позбавлення батьківських прав, що підтверджуються рішенням суду;

3.​ батьки яких визнані безвісно відсутніми, що підтверджується рішенням суду;

4.​ батьки яких оголошені судом померлими, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим органом РАЦС;

5.​ батьки яких визнані недієздатними, що підтверджується рішенням суду;

6.​ батьки яких відбувають покарання в місцях позбавлення волі, що підтверджується вироком суду;

7.​ батьки яких під час здійснення кримінального провадження тримаються під вартою, що підтверджується ухвалою слідчого судді (суду);

8.​ батьки яких знаходяться у розшуку органами внутрішніх справ, пов’язаному з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, що підтверджується ухвалою суду або довідкою органів внутрішніх справ про розшук батьків та відсутність відомостей про їх місцезнаходження;

9.​ у зв’язку з тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про наявність у батька, матері хвороби, що перешкоджає виконанню ними батьківських обов’язків, виданим у порядку, встановленому МОЗ;

10.​ підкинутим, батьки яких невідомі, покинутим в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або яких відмовилися забрати з цих закладів батьки, інші родичі, про що складено акт за формою, затвердженою МОЗ і МВС;

11.​  батьки яких не виконують свої обов’язки з виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку із перебуванням батьків на тимчасово окупованій території або в районі проведення антитерористичної операції, що підтверджується актом, складеним службою у справах дітей за формою згідно постанови КМ України від 24.09.2008 № 866

Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:

заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);

довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;

документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;

копію паспорта;

висновок про стан здоров’я заявника, складений за відповідною формою;

довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;

довідку про наявність чи відсутність судимості;

письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім’ю або на власній житловій площі – дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, підпису посадової особи та дати.

Опікуни, піклувальники є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень, несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток дитини, яка знаходяться під їх опікою, піклуванням.

Опікуни, піклувальники зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти, двічі на рік здійснювати повне медичне обстеження підопічного.

При зловживанні правами і залишенні підопічних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, без догляду, вивезення їх без законних представників, опікун/піклувальник притягується до кримінальної відповідальності згідно з чинним законодавством (ст.167 Кримінального кодексу України).

Так, станом на 01.02.2016 року на обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації перебуває 33 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із яких 25 – перебуває під опікою/піклуванням громадян, 2 – виховуються в прийомних сім’ях, 2 – в дитячому будинку сімейного типу, 4 – перебувають на повному державному утриманні у навчальних закладах області. Протягом січня поточного року вже над 2 братами, позбавленими батьківського піклування, рішенням Воловецького районного суду встановлено опіку та піклування.

З питань встановлення опіки та піклування над дітьми звертайтесь до служби у справах дітей райдержадміністрації за адресою: смт.Воловець, вул.Пушкіна, 8 каб.35 або за тел. 22-2-06.

Спеціаліст служби у справах дітей

райдержадміністрації О.Понзель