Новини

Виплата аліментів на утримання дитини

Утримання та виховання дітей – важливе завдання для батьків. У даний час права дітей і підлітків регулюються різними законодавчими документами. Документами міжнародного значення є Конвенція про права дитини та Декларація прав дитини. Великий інтерес представляє питання утримання дітей після розірвання шлюбу. Відомо, що ніхто не застрахований від розлучення. Щороку в розлучаються тисячі пар, приблизно у половини з них є неповнолітні діти. Після розлучення один з батьків (частіше це чоловік) зобов’язаний виплачувати аліменти на свою дитину. У судовій практиці є випадки, коли має місце відмова від аліментів. Це дуже рідкісне явище, так як ніхто не відмовиться від грошей, особливо якщо вони призначені для свого малюка. Проте угоду про відмову брати гроші як аліментів може бути оформлено. При відмові від аліментів на дитину той з батьків, що проживає з дітьми, повинен скласти угоду про відмову. При цьому необхідно вказати причину даного рішення. Цей документ повинен бути завірений у нотаріуса. Важливо, що заява про відмову може нашкодити дитині, тому суд або органи опіки можуть змусити батька змінити свої погляди.

Виплата аліментів на дитину спрямована, в першу чергу, на забезпечення її потреб. Це право, яке у нього ніхто не може забрати. Яким би не був стан батька, що проживає з малюком, зайві гроші ніколи не зашкодять. Крім того, небажання брати гроші являє собою виступ від імені самої дитини, а це є порушенням закону. Добровільна відмова найчастіше є наслідком того, що одна сторона (частіше це мати) не хоче спілкуватися зі своїм колишнім чоловіком. Але можуть бути й інші причини.

Відмова від виплати аліментів має місце в ситуації, коли мати бажає відвезти дитя за кордон. Відомо, що в подібних ситуаціях завжди потрібен дозвіл обох батьків. При цьому платник укладає свого роду угоду з одержувачем. Може виникнути й інша ситуація, коли спостерігається відмова від аліментів. Якщо платник приховує будь-які факти про другого із батьків, які можуть призвести до позбавлення його прав на малюка, то він може зажадати від одержувача написати заяву про небажання отримувати гроші.

Таким чином, має місце вплив на людину, а саме рішення є незаконним і порушує дитячі права. Щоб уникнути подібних ситуацій, є більш оптимальний варіант – це разова виплата аліментів великою сумою грошей.

При відмові від аліментів до рішення суду той з батьків, що проживає з дітьми, не подає в судову інстанцію позов про стягнення грошових коштів. При цьому обидві сторони проживають окремо і не мають жодних претензій один до одного. Подібна угода про відмову може бути можливим тільки тоді, коли діти за таких обставин ні в чому не потребують. В іншому випадку суд або органи опіки вправі змусити одержувача приймати гроші.

Щоб не допустити призначення суддею виплат, батьки здатні створити угоду, згідно з яким аліменти будуть проводитися на добровільній основі. Одержувач при призначенні судом виплат може взяти виконавчий лист, але при цьому призупинити процес. Відомо, що для порушення виконавчого провадження необхідно підставу. У даній ситуації його не буде.

У більшості випадків рішення про відмову від аліментів нічим не підкріплено, воно є наслідком особистих образ і амбіцій, через які діти не повинні позбавлятися права на отримання допомоги від одного із батьків.

Дуже часто аліменти дітям виплачуються на підставі угоди, яку було складено у шлюбі або в період його розірвання. Якщо відрахування коштів з відповідача здійснюється із заробітної плати шляхом переказу, при цьому розмір грошових коштів залежить від числа дітей, то відмова від аліментів буде більш складною. Якщо ж на підставі домовленості виплати здійснюються у твердій грошовій сумі на руки, то тут набагато простіше відмовитися від грошей. Необхідно пам’ятати, що керуватися потрібно тільки інтересами дитини, а не своїми переконаннями.

Відмова від аліментів може спричинити за собою судовий розгляд, аж до покарання одержувача, так як він порушує права своїх дітей.

Начальник служби у справах дітей                    М.Шуста