Інформація

Як запобігти захворюванню на туберкульоз

Навряд чи можна назвати іншу хворобу, прояви і перебіг якої був би настільки багатогранним, як туберкульоз.
Туберкульозом страждають люди різного віку і статі, але частіше – чоловіки працездатного віку. Не має такого органу людини чи тварини, який би не уражався туберкульозом. Найчастіше при цьому захворюванні уражаються легені, але можуть бути уражені й інші органи: кістки, очі, шкіра, лімфатична і нервова системи.
Збудником туберкульозу є особливі мікроорганізми – туберкульозні бактерії, які можуть потрапляти в організм людини різними шляхами. Основний шлях – повітряно – крапельний . Зараження людини туберкульозом може статися і при контакті з хворим ( поцілунки, рукостискання ) або при користуванні його речами. Загрозу становлять і хворі сільськогосподарські тварини, та птахи а також продукція від них (молоко, сметана, м’ясо).
Враховуючи те, що значна частина хворих на туберкульоз хворіють на алкоголізм чи наркоманію і, як правило, не дотримуються правил гігієни, то вони все таки є основним джерелом поширення туберкульозу.
Ситуація погіршується в зв’язку із збільшенням кількості хворих на СНІД – при зниженні імунітету майже половина з них хворіє на туберкульоз.
Разом з тим слід пам’ятати, що охайний хворий, який дотримується гігієнічних правил і виконує призначення лікаря – безпечний для оточення.
Дуже важливо виявити туберкульоз на його початковій стадії (1-1,5 місяці). Вже в цей час при лабораторному обстеженні харкотиння часто знаходять туберкульозні палички, тобто хворий стає джерелом інфекції, а отже і джерелом зараження оточуючих.
Якщо провести необхідне лікування саме в цей термін, то, як правило, в більшості випадків одужання хворого є повним і стійким вже на протязі одного року.
Тому, при перших ознаках нездужання: збільшеної стомлюваності, кашлю на протязі 3 і більше тижнів, особливо з харкотинням, підвищеної температури, пітливості кожної ночі – негайно звертайтесь до лікаря.
На жаль, на самому початку перебіг захворювання може бути непомітним для хворого. Крім того, деякі люди, навіть почуваючи себе нездоровими, звертаються до лікаря тільки через декілька місяців після початку захворювання, займаючись самолікуванням. Під впливом самолікування може навіть дещо поліпшитись самопочуття, зменшитись кашель та знизитись температура. Проте, як правило, при рентгенологічному дослідженні вже виявляється розповсюджений, тобто запущений туберкульозний процес в легенях чи інших органах.
Які ж засоби профілактики, попередження туберкульозу?

1.Враховуючи те, що хворіють на туберкульоз частіше всього люди ослаблені, не досить загартовані, які не дотримуються режиму праці та відпочинку, ті, що зловживають алкоголем та тютюнопалінням (тобто „група медичного ризику” захворювання) – необхідно дотримуватися здорового способу життя та відмовитись від шкідливих звичок. Потрібне загартовування організму – особливо рекомендуються вранішня зарядка, водні процедури, перебування на свіжому повітрі та інше.

2.Необхідно харчуватися різноманітними продуктами 3-4 рази на день, вживати більше молочних продуктів, овочів, фруктів, зелені.

3.Потрібно зберігати чистоту на роботі та вдома, тримати вікна відкритими влітку і, по можливості, частіше провітрювати приміщення взимку, використовувати вихідні дні і відпустку для активного відпочинку. Прибирання помешкання, особливо приміщення, де знаходиться хворий, потрібно проводити регулярно і тільки вологим способом .

4.Для запобігання туберкульозу виняткове значення має щеплення дітей, що проводиться новонародженим та в 7  років. Для виявлення туберкульозу серед дітей часто єдиним методом є реакція Манту (туберкулінодіагностика), що повинна проводитись щорічно всім дітям, в першу чергу ослабленим та із сімей, де дорослі знаходяться в групах ризику захворювання.

5.Регулярне флюорографічне обстеження. З цією метою в поліклініках проводять масові обстеження при допомозі спеціального рентген-апарату – флюорографа.

Необхідно, щоб кожна людина щорічно використала можливість такого обстеження для перевірки стану свого здоров’я. Флюорографічне обстеження зовсім не шкідливе. Проходьте рентгенологічне обстеження (флюорографію) за рекомендацією лікаря – незалежно від термінів попереднього обстеження. Слід пам’ятати: хворобу набагато легше попередити, ніж лікувати!

Своєчасне виявлення туберкульозу – запорука його успішного лікування!
Бережіть себе і своїх рідних !

            Лікар-епідеміолог  Воловецького районного

лабораторного відділення Фічоряк Д.З.