Інформація для ЗМІ, Новини

Захист житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Протягом життя усі ми потребуємо підтримки близьких людей, а в першу чергу, батьків. Саме батьки оберігають дитину, коли вона робить перші кроки і саме вони підтримують дитину в скрутні хвилини дорослого життя. Та, на жаль, не усі діти мають люблячих маму й тата. Є й такі, що з самого народження змушені самостійно долати життєві труднощі, стати на ноги, отримати освіту, знайти своє місце у житті, не розраховуючи на допомогу чи підтримку близьких та рідних.

Держава створила систему підтримки та виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у вигляді сімейних форм виховання. Як відомо, однією із найактуальніших проблем сьогодення є забезпечення громадян України житлом. Особливе занепокоєння викликають випадки, коли під загрозою залишитися на вулиці, опиняється одна із найбільш вразливих категорій осіб, таких як діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. І саме держава, як головний гарант забезпечення прав, проявляє турботу про такий дітей, як у сфері захисту житлових прав, так і у інших сферах, необхідних для їх повноцінного життя та розвитку.

Так, станом на 01.01.2016 року на первинному обліку служби у справах дітей перебуває 31 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування. Із них: 1 дитина має житло на праві власності (1/4 частина квартири), 29 – на праві користування та 1 – не має житла.

Із цих дітей: у сім’ях опікунів проживає – 23 дитини, 2 – виховуються у прийомних сім’ях, 2 – перебувають на утриманні та вихованні ДБСТ, 1 – знаходиться в обласному Будинку дитини, 2 – перебувають в інтернатних закладах області, 1 дитина – навчається в професійно-технічному закладі.

Протягом 2015 року на квартирний облік поставлено: 2 дітей, позбавлених батьківського піклування (Шекета Д.В. (с.Абранка) та Чешок В.Ю. (с.Верб’яж) Ще стосовно 1 дитини, яка у грудні 2015 досягла 16 річного віку – вирішується питання щодо взяття її на квартирний облік.

Дитині-сироті Чокнадій В.І., 2002 р.н., вихованцю ПС Собран В.М., рішенням тридцять третьої сесії шостого скликання Жденіївської селищної ради Воловецького району від 24.02.2015 р. № 514 виділено квартиру в смт Жденієво, вул.Шевченка 169/1.

Однією із причин відсутності майна у дітей є відсутність належних документів на житло у їх батьків, відсутність у них житла, оскільки житло, в якому вони проживають, юридично належить ще їх батькам або іншим родичам. Документи на власне житло у більшості випадків не зареєстровані у ДВПТІ району. У дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ромської народності житло взагалі відсутнє. Адже ці сім’ї здебільшого проживають у пристосованих приміщеннях, які збудовані самовільно без надання дозволу на будівництво та мають тимчасовий характер.

Службою у справах дітей райдержадміністрації здійснюється контроль щодо збереження житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі його відсутності здійснюється роз’яснювальна робота з опікунами/піклувальниками дітей, керівниками закладів, в яких вони перебувають на повному державному утриманні, щодо своєчасного звернення для взяття їх на квартирний облік.

Але хотілося б наголосити на тому, що в першу чергу про захист прав дітей, в тому числі і житлових, мають дбати саме їх батьки, які повинні докладати всіх зусиль, щоб їх діти не опинилися в тій життєвій ситуації, коли вони на законних підставах будуть відноситися до категорії дітей, позбавлених батьківського піклування. Адже, ані турбота держави в цілому, а ні її окремих представників, не замінить дитині сімейного виховання, батьківського піклування та турботи, які є такими невід’ємними складовими для формування її особистості та майбутнього життя.

Спеціаліст служби у справах

дітей райдержадміністрації О.Понзель