Публікації

Запобігання корупції в органах державної виконавчої служби

Корупційні ризики – це сукупність правових, організацйних та інших факторів і причин, які породжують, заохочують (стимулюють) осіб до скоєння корупційних правопорушеень під час виконання ними функцій держави або місцевого самоврядування.

Специфіка державної служби створює можливості для існування суперечливих інтересів – індивіда, соціальних груп, суспільства та самої держави, зіткнення яких в управлінському процесі спричиняє (або може спричинити) виникнення різноманітних конфліктних ситуацій, а іноді призводить і до скоєння корупційних правопорушень.

Недоброчесна поведінка державного виконавця, як один з корупційних ризиків, – це перш за все порушення або свідоме нехтування ним моральних критеріїв та етичних норм поведінки на державній службі.

Етично-психологічні аспекти та соціально-правові фактори мають досить великий вплив на сумлінність державних виконавців при виконанні ними посадових обов’язків пов’язаних з виконанням рішень судів.

Звичайно кожен державний виконавець має бути захищеним соціально і матеріально, держава повинна гідною заробітною платою відзначити цю відповідальну діяльність та напружені умови праці, це є нормою практично для всіх розвинутих демократичних держав.

Мабуть, найсуттєвішим корупційним ризиком є виникнення конфлікту інтересів. Конфлік інтересів є внутрішньоособистісним конфліктом державного виконавця, який виникає через наявність у нього корисливого прагнення скористатися владою із порушенням норм професійної етики.

Слід зазначити, що протягом останніх років Міністерсво юстиції України з метою мінімізаціїї корупційних ризиків в роботі державної виконавчої служби з метою реформування системи примусового виконання рішень запровадили наступне – це запровадження Системи електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ), де повністю усунуто людський фактор з процедури продажу майна боржника з публічних торгів та аукціонів; – це відповідно до статті 13 Закону України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень і рішень інших органів”, заробітна плата працівника органу державної виконавчої служби складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг та надбавки за вислугу років, винагороди, а також інших надбавок згідно із законодавством; – це запровадження Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП), якою забезпечується оптимізація контролю за примусовим виконанням рішень судів та інших органів, впровадження автоматичного розподілу виконавчих документів між державними виконавцями; – це прийняття в новій редакції Закону України “Про виконавче провадження” та впровадження комбінованої системи виконання рішень шляхом прийняття Закону України ” Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Начальник РВ ДВС                                                             Палей М.М.