Новини

Збереження пам’ятки архітектури XVIII століття на Воловеччині

Церква Святого Духа — найдавніша дерев’яна церква Воловецького району, збудована у XVIII столітті з ялиці на фундаменті з річкового каміння, і належить вона до верховинських шедеврів. Церква дивовижно струнка і пропорційна. Кожен елемент органічно переходить в інший. Можливості дерева як матеріалу розкрито тут повністю і в доцільних лініях конструкції, і в стриманих художніх акцентах. Майстерно складено з масивних колод зрубні стіни. Площини двосхилого, вкритого ґонтом даху, переливаються всіма відтінками смерекової деревини. Вежа з бароковим завершенням – одна з пропорційно найдосконаліших серед подібних веж. Стовпчики ґанку профільовані, одвірок має різьблення.

Частиною бездоганного архітектурного ансамблю є чарівна струнка дзвіниця заввишки вісім метрів, нижній ярус якої зрубний, а верхній, значно видовжений – каркасний. Біля церкви збереглися два давні кам’яні хрести.

На даний час церква потребує реставрації, адже через  погодні умови деякі стіни церкви, дах та підлога прогнили і вкрилися пліснявою.

З метою збереження цієї унікальної архітектурної пам’ятки в районі створено комісію, до складу якої увійшли представники райдержадміністрації, Гукливський сільський голова, викладач Закарпатського художнього інституту мистецтв Сирохман М. М. та головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини управління культури  облдержадміністрації Сопко Т. Т.

10 липня 2015 року комісією обстежено стан цієї церкви. За результатами  обстеження складено  відповідний акт, який буде використано при вирішенні подальшої долі  цієї пам’ятки архітектури.