Публікації

Злочин і кара

В суспільствознавчих науках часто йдеться про два основні типи культур і, відповідно, типи мислення, – «східний» і «західний». Говорячи про східний тип культури, найчастіше вказують на її закритість, на перевагу колективного над індивідуальним, про неминучість покарання чи винагороди за зроблене зло чи добро. Вислів «злочин і кара», що вже давно став крилатим, дуже добре відображає згаданий тип людського мислення, коли не передбачається іншого, крім покарання для винного.

Довгий час наша країна характеризувалась науковцями як «лінія розділу» між східним і західним культурними типами. В цьому, зрештою, й криється найдавніша з усіх причин бід нашого народу: ми періодично «рухаємось» в сторону одного з цих типів мислення, зберігаючи «залишки» минулого, що в кінці кінців приносить значні життєві конфлікти, як-от проблеми «батьки-діти», проблеми успіху, розвитку особистості, корупції і так далі – список справді величезний буде.

 Левова частка нашого законодавства все ще базується на принципах східного типу мислення, від якого ми формально «відмовились» після Революції Гідності. Формально, бо не так легко змінитись, перестати бачити світ по-іншому. Але й найпростіші зміни даються нам важко. Той же перехід до превенції та ресоціалізації як основ роботи з потенційними правопорушниками чи злочинцями відбувається досить повільно, навіть попри те, що служба Пробації, як новостворений владою орган для роботи з населенням вже майже рік формується і починає практичну роботу з населенням. Це при тому, що майже десять років ця європейська модель роботи утримувалась в стінах парламенту. Лише ультимативні рекомендації західних партнерів України дозволили нарешті дійсно зрушити з місця в питаннях реформування та розвитку системи судочинства, призначення та виконання покарань в нашій країні.

Зокрема, що стосується пенітенціарної системи в Україні, то робота, нарешті, потроху розгортається, в тому числі і в нашому, Воловецькому районі. Так, ДПтС Воловецького району продовжує налагоджувати співпрацю з соціальними та навчальними закладами краю в плані розвитку мережі для запобігання вчинення злочинів, повторних правопорушень та для реабілітації правопорушників в Воловецькому районі. Звичайно, що згадана робота є найпростішою, адже вона стосується створення системи для подальшої роботи зі всіма  верствами населення. Проте діяльність згаданої системи завжди опиратиметься на свідомість населення, адже для ефективної діяльності західної моделі пенітенціарних служб важливо, щоб і населення країни в повній мірі відповідало західному типу мислення.

Начальник Воловецького РВ КВІ – старший

лейтенант внутрішньої служби Гафинець І. М.